Cesta 9. avgusta 5
1410 Zagorje ob Savi
V Kulturnem centru Delavski dom Zagorje je bila na predvečer slovenskega kulturnega praznika slavnostna akademija, ki je že tradicionalno posvečena ustvarjalcem in ljubiteljem kulture v zagorski dolini.
Prejemnikom 220 plaket in priznanj dr. Slavka Gruma, ki jih v Zagorju ob Savi podeljujemo od leta 1975, so se letos pridružila štiri imena. Na slovesnosti je podžupan Občine Zagorje ob Savi Janez Vovk podelil tri plakete in eno priznanje.
Plakete dr. Slavka Gruma so sinoči prejeli Goran Ajtič, Maks Marinčič in Vukašin Šobot, priznanje pa Mateja Kos.
Zbrane je nagovorila Metka Podpečan, ki je med drugim povedala: »Kultura nas bogati, osmišlja naša življenja in v nas krepi prave vrednote. Kultura vzgaja in nas uči, da le s spoštovanjem lastne besede in umetnosti ostajamo narod, ki se zaveda svoje vrednosti«, med drugim pa je poudarila, da imamo v zagorski dolini razvejano in zelo bogato kulturno dogajanje, ki ga soustvarjajo posamezniki, ljubiteljske skupine, kulturna društva, vzgojno-izobraževalne ustanove in kulturne ustanove.
Po podelitvi plaket in priznanja dr. Slavka Gruma je obiskovalkam in obiskovalcem slavnostne akademije koncertiral Trio Vivere.
PLAKETE DR. SLAVKA GRUMA:
Goran Ajtič je pisatelj, režiser, scenarist ter ljubiteljski predavatelj zgodovine v oddajah na lokalni televiziji ETV. Za svoja filmska dela je v zadnjih treh letih prejel nad 100 mednarodnih nagrad na festivalih po vsem svetu. Kot režiser in scenarist avtorskih filmov v žanru kriminalk, tram trilerjev in nadrealističnih filmov se je podpisal pod več kot deset kratkih in srednje metražnih filmov. Največkrat odlikovani so njegovi filmi Ljubljeno vesolje filmskega ustvarjalca, Zarota in film Umetnost in veselje in zadovoljstvo. Za ETV je posnel skoraj 90 oddaj o različnih zgodovinskih dogajanjih. Kot pisatelj je izdal tri knjige.
Maks Marinčič je bil rojen leta 1935 v Čagovščah pri Temenici v občini Ivančna Gorica. V Zagorje je prišel v industrijsko šolo. Zaposlil se je pri Rudniku Zagorje, kjer je delal kot rudar – kopač in kasneje kot nadzornik delovišč v jami do upokojitve v letu 1987. Pesmi piše od svojega 18. leta. V teh letih jih je objavljal v občinskih in glasilih podjetij, zbirkah Jesenske misli, Slovenske rudarske pesmi, Večerna rosa, Ogovarjanje tišine in Srebrne niti. V letu 2015 je izšla samostojna knjižica pesmi z naslovom Knap, v kateri so zbrane njegove najboljše pesmi. Sodeloval je na medobmočnem srečanju pesnikov in pisateljev v Nazarjah, v literarnih delavnicah v Radencih, vsako leto sodeluje na srečanju literatov Jesenske misli.
Vukašin Šobot je rojen leta 1963 v Trbovljah. Je samozaposlen v kulturi kot fotograf, snemalec in režiser. Fotografije objavlja v slovenskem dnevnem in revijalnem tisku. Leta 2007 je bil med ustanovitelji Foto društva Goga in v njem uspešno deloval, prejel več priznanj na fotografskih natečajih in izpeljal več projektov. V letu 2010 je pričel sodelovati z lokalno televizijo ETV kot terenski snemalec in studijski kamerman. Sodeluje z domačimi in tujimi foto in tiskovnimi agencijami, dokumentiral je tudi številne dogodke v domači občini. Vukašin Šobot je razstavljal na več kot 40 skupinskih razstavah, postavil je osem samostojnih razstav doma in v tujini. Izdal je foto monografijo, režiral film Odtenki Save in več krajših dokumentarnih filmov, vodil televizijske oddaje. Kot fotograf je sodeloval na Slikarski koloniji Izlake-Zagorje in na ex temporu Art Kum. Od leta 2020 v Zagorju vodi foto galerijo f 2,8.
PRIZNANJE DR. SLAVKA GRUMA:
Mateja Kos je ena izmed članov in članic Kulturnega društva Podkum, ki so leta 2007 obudili delovanje društva. Leta 2016 so jo izvolili za predsednico društva, vključila se je tudi v dramsko skupino. Je ena od pobudnic društvenega počitniškega programa Urlaub na vasi, ki je namenjen mladim ter otrokom. Počitniški program je povezal lokalno skupnost, otroci uživajo v delavnicah, dramski skupini, družabnih, tekmovalnih in športnih igrah. Pod njenim vodstvom društvo pripravlja številne dogodke, ki ne združujejo le krajanov Podkuma, ampak tudi obiskovalce od drugod. Mateja je tudi zagnana prostovoljka. Pričela je z delom v odboru za turizem KS Podkum. Deset let je delovala v župnijskemu Oratoriju. Od leta 2015 sodeluje v projektu Manj svečk za manj grobov, je članica Sveta krajevne skupnosti, na pomoč priskoči drugim društvom. Leta 2020 je iz rok takratnega predsednika RS Boruta Pahorja prejela državno priznanje na področju prostovoljstva.
Fotografije: Robi Verbajs, video: Zasavska televizija