V soboto, 14. septembra 2019, je Rudarsko muzejsko in etnološko društvo SREČNO ZAGORJE v okviru praznovanj občine Zagorje ob Savi izvedlo že 4. pohod po rudarski učni poti. Lepo, ravno prav toplo vreme nas je pričakalo že zjutraj na startu v EVROPARKU, kjer smo se zbrali ob 8.45 uri in, po kratkem uvodnem pevskem nastopu našega člana Viktorja Kotarja, ob 9. uri krenili na pot. Skoraj 70 pohodnikov se je na startu opremilo z vodo in si obleklo tradicionalne enotne pohodne majice.
Pohod smo začeli s fotografijo ob novi informacijski tabli, ki od avgusta bogati našo učno pot. Najprej smo se podali po ravnem ob ribnikih do rova Orlek, kjer nam je vodja pohoda, starešina rudarske čete Franci Brinovec, podal nekaj informacij o jami Orlek, potem pa smo prečkali potok Kotredeščica in se sprehodili po rekreacijskih površinah do vrta tete Johance, kjer nas je pričakala članica Društva za zdravilne rastline ga. Nuška Krautberger. Predstavila nam je delo društva, nekaj zdravilnih rastlin in lepo urejen vrt.
Nadaljevali smo pot v hrib proti letališču Ruardi in naprej proti Vinam. Tik pod cerkvijo svetega Janeza Krstnika iz 16. stoletja smo se ustavili v lično urejenem novem objektu z avtomatom za nakup mleka, skute, jajc in avtomatom za kavo ali čaj, kjer nas je sprejel lastnik in njegov prijazen štirinožni prijatelj in se po želji okrepčali.
Potem smo nadaljevali pot po bližnjici navzdol v Podvine in naprej v Toplice, kjer smo si ogledali objekt rudniške kopalnice Vašhave, ki v svoji notranjosti skriva portal Vinskega rova – glavnega vhoda v jamo Kotredež. Nadaljevali smo naprej proti spomeniku rudarskim rodovom in si ogledali portal Aleksandrovega rova ter Graščino – bivšo upravno zgradbo Rudnika Zagorje. Razlaga vodje pohoda se je dotaknila tudi objektov obeh skladišč. Pogled na portala skladišč z novimi vrati in rudarskima simboloma na vrhu je bil res veličasten. Skupina pohodnikov se je sprehodila še do vhoda v jamo Podstrana in si ogledala informacijsko tablo jame ter obe fotografiji, ki krasita zadelki obeh vhodnih objektov.
Potem pa nas je pot vodila najprej do rudarske kolonije in naprej po lepi gozdni poti proti Viljeminiju, kjer so ostanki povratne postaje žičnice za prevoz zasipnega materiala za jamo Kisovec in Kotredež. Sledil je le še spust v dolino mimo nogometnega igrišča do Naselja na Šahtu, kjer je še ohranjena in delujoča krušna peč iz tistih časov. Pri peči so pohodnike že drugič prijetno presenetili domačini in nas pogostili z domačim kruhom, spečenim prav v tej peči in z ocvirki, ki prav dobro sodijo zraven. Kruh nam je spekel domačin Nande Ocvirk, postregla pa Magdi in Jože Grošelj. Tudi objekt krušne peči je od avgusta letos opremljen z novo informacijsko tablo in pohodniki so si jo z zanimanjem ogledali.
Prijetno siti smo nadaljevali pohod po pešpoti do centra Kisovca – BEKSEL, kjer je bila pretovorna postaja zasipnega materiala iz kamnoloma Borovnik za žičnico proti Viljeminiju za zasipavanje jame Loke in Kisovec in proti Cilenci za zasipavanje jame Kotredež.
Do cilja pohoda nas je ločila le še pot do Rudarskega muzeja Zagorje, kjer nas je že čakala knapovska malica in pijača.
Tako kot na začetku za motivacijo, nam je tudi na zaključku za dobro voljo zapel Viktor Kotar, tako da je bilo druženje ob knapovski malici res prijetno. Pohod je s strokovnimi razlagami obogatil Franci Brinovec, člani IO RMED SREČNO ZAGORJE pa smo poskrbeli, da je bil pohod in zaključek za vse pohodnike prijeten. Prireditev smo oglaševali po pošti, na oglasnih mestih in po elektronski pošti, bila pa je objavljena tudi v programu prireditev ob občinskem prazniku občine Zagorje ob Savi.
Prireditev je v okviru prireditev ob občinskem prazniku delno sofinancirala Občina Zagorje ob Savi, delno pa naši zvesti sponzorji. SREČNO!
Zapisala: Maja Malovrh Repovž