Cesta 9. avgusta 5
1410 Zagorje ob Savi
S 1.1.2024 se je začel izvajati Zakon o dolgotrajni oskrbi v delu, ki omogoča uveljavljanje pravice do OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA.
KDO LAHKO UVELJAVLJA PRAVICO DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA?
- Zavarovana oseba v obveznem zavarovanju za DO vsaj 24 mesecev v obdobju zadnjih 36 mesecev pred uveljavljanjem pravice,
- ki ima stalno ali začasno prebivališče v RS
- in se na podlagi ocene upravičenosti uvrsti v kategorijo dolgotrajne oskrbe 4 ali 5 (v prehodnem obdobju od 1.1.2024 do 31.12.2024 se upravičenost ugotavlja na podlagi izvedenskega mnenja invalidske komisije ZPIZ). V 4. in 5. kategorijo DO se bodo uvrstile osebe s težko in najtežjo omejitvijo samostojnosti in sposobnosti samooskrbe.
KDO JE LAHKO OSKRBOVALEC DRUŽINSKEGA ČLANA?
Oskrbovalec družinskega člana je lahko oseba, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
- je psihofizično sposobna opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana (oceno sposobnosti opravi invalidska komisija ZPIZ),
- je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno bivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam tudi dejansko biva,
- iz kazenskih evidenc izhaja, da ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, zoper spolno nedotakljivost ali premoženje,
- ima opravljeno osnovno usposabljanje za oskrbovalca družinskega člana, oziroma ga opravi v 3 mesecih
- in zapusti trg dela.
NALOGE OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
- Uporabniku nudi storitve v skladu z osebnim načrtom;
- Mesečno poroča o opravljanju dolgotrajne oskrbe;
- sporočanje sprememb, ki vplivajo na upravičenost uporabnika do DO ali na izpolnjevanje pogojev za izbiro oskrbovalca družinskega člana.
PRAVICE OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
- Delno plačilo za izgubljeni dohodek (1,2 kratnik minimalne plače v RS, oz. 1,8 kratnik minimalne plače v RS, če zagotavlja DO dvema uporabnikoma)
- Vključitev v obvezna socialna zavarovanja;
- Načrtovana odsotnost (in nadomestne oskrbe za uporabnika v času odsotnosti – od 1.12.2025)
- Usposabljanja in strokovnega svetovanja;
DODATNE PRAVICE UPORABNIKA
- Storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti; (od 1.7.2025)
- Sofinanciranje storitev e-oskrbe (od 1.7.2025)
POSTOPEK UVELJAVLJANJA PRAVICE DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA
Vloga se na predpisanem obrazcu (obrazci so na voljo na spletni strani Ministrstva za solidarno prihodnost, tiskane lahko prevzamete na CSD Zasavje in enotah) vloži na CSD Zasavje, Mestni trg 5 a, 1420 Trbovlje.
V prehodnem obdobju bo o upravičenosti do storitve in o psihofizični sposobnosti oskrbovalca družinskega člana podala mnenje invalidska komisija ZPIZ, zato bo CSD zaprosil ZPIZ za podajo izvedenskega mnenja. K vlogi je zato smiselno priložiti zdravniška mnenja, izvide…, ki bodo v pomoč invalidski komisiji pri oblikovanju mnenja.
Vlogi lahko priložite tudi druge dokumente, ki so kot priloge navedeni na obrazcu vloge.
Po izdaji pozitivnega mnenja invalidske komisije in ob izpolnjevanju vseh pogojev bo CSD izdal odločbo o upravičenosti do storitve in hkrati o izboru kandidata za oskrbovalca družinskega člana ter z uporabnikom sklenil začasni (v prehodnem obdobju) osebni načrt.
KONTAKTNI PODATKI STROKOVNE DELAVKE NA CSD ZASAVJE ZA PODROČJE DOLGOTRAJNE OSKRBE
CSD ZASAVJE
Mestni trg 5 A
1420 TRBOVLJE
Urška Kolar, strokovna delavka
Elektronska pošta
urska.kolar@gov.si
telefon: 03 777 33 19
mobitel: 040 207 368