Cesta 9. avgusta 5
1410 Zagorje ob Savi
Otroci so pogosto najbolj ranljivi v primeru ločitve staršev, zato je ključnega pomena, da se ohranja njihova stabilnost, varnost in čustvena podpora. Starši bi morali sodelovati in se osredotočiti na skupno dobro otrok ter se truditi ohraniti pozitiven odnos med seboj kljub razvezi.
Pomembno je, da se otroku zagotovijo informacije glede situacije, prilagojene njihovi starosti ter da imajo možnost izražanja svojih čustev, skrbi. Dobra komunikacija med starši in otroci ter spoštovanje otrokovega mnenja, sta ključnega pomena za njihovo dobro počutje v času razveze.
Paziti je potrebno, da se otroci ne znajdejo v središču konflikta med starši in da se njihova čustva in potrebe, vedno postavijo na prvo mesto.
S pravilno podporo in skrbjo lahko otroci uspešno premagajo težave, povezane z razvezo staršev ter ohranijo zdrav odnos s starši in stabilnost v svojem življenju.
Statistika obravnavanih primerov predhodnih svetovanj na CSD Zasavje kaže na porast obravnav družin.
CSD Zasavje, Enota Zagorje ob Savi |
2022 |
2023 |
Predhodno svetovanje |
34 |
60 |
Mnenje sodišču v sodnih postopkih za varstvo koristi otroka |
10 |
15 |
Adisa Mujčinović, vodja CSD Zasavje, Enote Zagore ob Savi
Strokovna delavka CSD Zasavje, Enote Zagorje ob Savi, Tjaša Pajer bo v sredo, 15. 5. 2024, ob 17.uri v prostorih Zasavske ljudske univerze v Zagorju spregovorila na to temo na osnovi izkušenj pri delu s starši, otroki v postopku razveze.
Nagovor strokovnjakinje
Razveza pa ni samo zadeva staršev, vendar tudi njunih skupnih otrok. Opaziti pa je, da je vse več visoko konfliktnih razvez, saj so pogosto prisotna močna čustva, jeza, užaljenost, nesoglasja med partnerjema, kar pa posledično privede do tega, da se otrok znajde v središču konflikta med staršema. Otrok je v tem primeru postavljen na stranski tir, starša pa medtem bijeta medsebojne boje tekom postopka razveze. Pojavlja se vse več dejavnikov stisk in stresa za starše in otroke, ki so povezani z razvezo. Starša se morata zavedati, da se ločujeta kot partnerja in ne kot starša. Če so starši zmožni ločevati med starševsko in partnersko vlogo, lahko otroci uspešno ohranijo ločen, a enako intimen odnos z obema staršema. Šele potem, ko sta partnerja trdno prepričana, da je njune zveza postala nevzdržna in da nadaljevanje njune skupne poti ni več mogoče, ter vsaj okvirno dorekla, kako bo njihovo življenje potekalo naprej, naj o tem obvestita svoje otroke. Pomembno je, da imajo starši v mislih dobrobit otroka in v tem času prenehajo z zamerami in nesoglasji. Po sprejetju te odločitve, je potrebno na krajevno pristojnem Centru za socialno delo oddati zahtevo za vključitev v predhodno svetovanje. V okviru te naloge se opravi pogovor z zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema z otroki, kjer se starša opozori na varstvo koristi otroka pri urejanju razmerij z otrokom.
Vsak otrok doživlja in sprejema razvezo staršev in razpad družine na svoj način. Pri tem pa je zelo pomembna podpora, ki mu jo nudijo starši, bližina drugih ali pa strokovna pomoč. Ko pride do razveze ima velik vpliv socialno delo, katerega naloga je, da družini nudi pomoč in jo popolnoma podpre v nadaljnjih spremembah družinskega življenja. Bistveno pa je, da se ustvari kvaliteten in zaupen proces sodelovanja med družino in socialnim delavcem, ter se ga uspe zadržati. Socialni delavci v praksi prepoznamo izzive sodelovanja z družinami, kjer partnerja, ki se razhajata, ne zmoreta iti preko visoko konfliktne razveze, polne sovraštva, prepiri med staršema, boj za otroke in narediti korak v smeri sostarševstva. Starši dosti težje zagotavljajo korist otroka in sprejemajo pomembne odločitve o otrocih, kadar so v medsebojnem konfliktu. To nikakor ne sme biti povod k temu, da odgovornost odločanja preložijo na otroke in jim s tem naložijo nalogo, kateri otrok ni dorasel, da jo opravi namesto staršev. Vključenost otrok lahko pripelje do razdvojenost otroka glede zvestobe do staršev. Otrok se sprašuje ali naj ima rad oba starša, hkrati pa lahko imajo občutek, da so nelojalni do enega starša, če ohranjajo odnos z drugim staršem. V komunikaciji z otrokovim drugim staršem ima velik pomen spoštljiv odnos do drugega starša, da se med seboj ne ponižujeta, zmerjata in se izogibata sporom pred otroki.
Potrebe otrok v času razveze po varnosti, po ljubezni in pripadnosti obema staršema se še povečajo. Da starši zagotovimo največjo korist otroka zadovoljujemo vse te potrebe, mu nudimo varno in stabilno okolje, omogočamo zdravo rast, dovolimo, da ima še naprej rad oba starša, jim dajemo enako podporo in dostopnost kot prej s strani obeh staršev, ga zaščitimo pred nepomembnimi informacijami in zagotovimo nadaljnje sodelovanje staršev pri pomembnih odločitvah o otroku in jih usposabljamo za samostojno življenje.
Tjaša Pajer, strokovna delavka CSD Zasavje, Enote Zagorje ob Savi